
Ako na to?
‡ NÁVRH OPLOTENIA
Väčšina z nás považuje zátišie vlastného domu za oázu bezpečia a pokoja. Strážnikom nášho súkromia je oplotenie. Dobre navrhnuté a prevedené oplotenie chráni priestor pred nepozvanými, tvorí doplnok architektúry budovy a je dekoráciou. Niekoľko nasledujúcich pokynov vám pomôže správne navrhnúť oplotenie.
ROZLIČNÉ VARIANTY PREVEDENIA:
Oplotenie je možné previesť niekoľkými spôsobmi:
‡ všetky súčasti vyrobené z ocele, tzn. systémové stĺpiky, segmenty, brána a bránka
‡ segmenty, brána a bránka vyrobené z ocele, montované na murované stĺpy
‡ systémové stĺpiky a segmenty z ocele, montované na múriku
VÝBER ŠÍRKY SEGMENTOV:
Ako vybrať správnu šírku segmentov v jednej línii? Existujú dva spôsoby:
‡ bok oplotenia sa skladá zo segmentov s jednotnou šírkou, ktoré sú vyrobené pre špeciálny rozmer
‡ bok oplotenia sa skladá z typizovaných segmentov, pričom posledný segment je vyrobený pre špeciálny rozmer
ŠIKMÝ TERÉN:
Pokiaľ sa pozemok čiastočne nachádza v šikmom teréne, máte na výber z dvoch riešení:
‡ rovné segmenty usporiadané schodovo
‡ šikmé segmenty
VJAZDOVÁ BRÁNA:
‡ Posuvná brána predstavuje univerzálne riešenie uzatvárania vjazdu. Krídlo nezaberá miesto vo svetlej šírke vjazdu, posúva sa po vnútornej strane oplotenia a nedotýka sa zeme.
‡ Dvojkrídlovú bránu môžeme montovať všade tam, kde je dostatok voľného miesta na voľné otváranie krídel.
‡ Vjazd sa obvykle prevádza v línii oplotenia. Avšak v prípade pozemkov ležiacich v úzkej uličke môže byť nevyhnutné posunúť bránu smerom do záhrady. V takom prípade sa brána umiestni na pozemku vo výklenku s hĺbkou 1 – 2 metre.
BRÁNKA:
‡ Bránka by mala byť umiestnená tak, aby zaistila voľný vstup na záhradu. Môže sa otvárať v ľubovoľnom smere. Dôležitý je typ systému zamykania, kde uvažujeme s elektromagnetickým zámkom alebo s bežným zámkom.
POŠTOVÁ SCHRÁNKA:
‡ Schránka na listy by sa mala nachádzať v blízkosti bránky. Schránka umiestnená na segmente ladí s celým oplotením.
MIESTO PRE SMETNÉ KOŠE:
‡ Aj takúto potrebnú (hoci nie veľmi príťažlivú) otázku umiestnenia koša/košov môžeme jednoducho vyriešiť výstavbou altánku, múrika alebo ohrádky osadenej dodatočnými segmentmi.
PREKÁŽKY V LÍNII OPLOTENIA:
‡ V prípade, že sa v línii oplotenia nachádzajú prekážky, napr. stromy, kríky, stĺpy, rozvodné skrine, ktoré nechceme alebo nemôžeme odstrániť, je potrebné sa im vhodným spôsobom vyhnúť za použitia plotových segmentov atypických rozmerov.
PRÍSTUP K MÉDIÁM:
‡ Pokiaľ je potrebné zaistiť pohodlný prístup k médiám, ktoré sa nachádzajú na rozličných miestach pozemku, môžeme pre tento účel využiť dodatočné bránky alebo brány.
‡ RADY A POKYNY
AKÉ OPLOTENIE SI ZVOLIŤ?
‡ Druh materiálu, z ktorého je zostavené oplotenie, tvar a vzhľad by mali ladiť s architektonickým štýlom domu a okolitej krajiny. K moderným domom sa hodia jednoduché oceľové oplotenia, k rezidenciám zase ozdobné. Naša firma vám ponúka niekoľko rôznych vzorov oplotenia – od tých najjednoduchších, klasických až po bohaté formy.
PREČO OPLOTENIE Z OCELE?
‡ Oproti drevu alebo betónu pôsobí oplotenie z ocele ľahkým dojmom, opticky zväčšuje záhradu a vďaka veľké rozmanitosti vzorov je možné takéto oplotenie ľahko prispôsobiť každému prostrediu. Avšak vizuálny efekt, to nie je všetko – oplotenie z ocele je spoľahlivé, predstavuje pevnú a ťažko zdolateľnú konštrukciu. Je veľmi dobre chránené proti korózii žiarovým pozinkovaním a práškovým lakovaním.
PREČO SA OPLATÍ INVESTOVAŤ DO KOMPLETNÉHO SYSTÉMU OPLOTENIA?
‡ Termín „systém oplotenia“ znamená brány, bránky, stĺpiky a montážne príslušenstvo, segmenty, teda všetky súčasti potrebné k funkčnému oploteniu pozemku. Pokiaľ si objednáte kompletný systém, získate kompaktný vzhľad celého oplotenia. Máte istotu, že jeho montáž bude jednoduchá. Navyše je možné celé oplotenie objednať na jednom mieste a nemusíte strácať čas a energiu vyhľadávaním.
AKO NAJÚČINNEJŠIE CHRÁNIŤ OCEĽOVÉ OPLOTENIE PROTI KORÓZII?
‡ Najlepšími dnes známymi metódami ochrany ocele proti korózii sú žiarové zinkovanie a práškové lakovanie. Obom procesom predchádza viacfázová príprava povrchu, ktorá zaistí presné pokrytie a priliehavosť vrstiev zinku a farby. Spolupracujeme s certifikovanými spoločnosťami, ktoré pre nás zabezpečujú žiarové pozinkovanie s 50 ročnou zárukou.
Pri žiarovom zinkovaní sa oceľ po vhodnej úprave ponorí do približne 450 °C horúcej taveniny zinku. Zinok a oceľ tak navzájom reagujú. Na povrchu ocele sa vytvorí zliatina železa a zinku. Týmto neoddeliteľným prepojením zinku a ocele tak vznikne ochrana, ktorá sa výrazne líši od ostatných procesov. Povrchy ošetrené žiarovým zinkovaním sú chránené nielen pred vplyvom vetra a počasia, ale aj optimálne pred mechanickým zaťažením, a to po desaťročia. Za bežných podmienok chráni žiarové zinkovanie pred koróziou až 50 rokov a aj pri vyššom zaťažení dosahuje dĺžka trvania ochrany spravidla viac ako 25 rokov.
Čerstvo pozinkované elementy pripravené na finálnu povrchovú úpravu.
Takáto kvalitná úprava vám šetrí peniaze.
Určite nechcete, aby váš krásny kovový plot vyzeral o dva roky takto.
U nás sa vám to nestane.